Як виділити у натурі частку із спільного майна?

Версія для друкуВерсія для друку

Як виділити у натурі частку із спільного майна?

Виділ у натурі частки із майна - це поділ одного будинку на самостійні об’єкти нерухомого майна, з власним входом та допоміжними приміщеннями/спорудами.

Відповідно до ст. 358 Цивільного кодексу України (далі — ЦК) право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.

Стаття 364 ЦК - кожен зі співвласників має право на виділ його частки в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. Якщо сторони не можуть дійти згоди або це неможливо, то співвласник має право вимагати відповідної матеріальної компенсації від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном.

Зверніть увагу! При поділі майна, необхідно враховувати наступні моменти:

-         поділ на самостійні об’єкти нерухомого майна повинен відповідати умовам, що передбачені чинними державними будівельними нормами;

-         поділ у добровільному або судовому порядку можливий лише за умови, якщо співвласники оформили право власності або право користування на земельну ділянку під будинком. Без документів на землю виділ частки значно складніший.

-         для поділу будинку у добровільному чи судовому порядку необхідна технічна можливість виділити кожному співвласнику відокремлене приміщення з власним входом.

При виникненні конфліктної ситуації, яка унеможливлює добровільне встановлення порядку користування спільним майном між співвласниками, такий порядок користування може встановити суд.

Важливо!!! При розділі домоволодіння в натурі, необхідно враховувати те, щоб кожен власник своєї частини, міг здійснювати своє право користування і розпорядження майном, не приносячи незручностей, іншим співвласникам.

Розподілити будинок, можна двома способами:

укласти договір щодо порядку користування будинком, будівлями та спорудами (повинен бути нотаріально засвідчений);

у судовому порядку.

Якщо власники спільного майна, дійшли згоди щодо майна уклавши договір, то наступним кроком буде звернення до БТІ.

БТІ готує висновок щодо технічної можливості поділу об’єкта нерухомого майна та здійснює розрахунок часток у спільній власності на об’єкти нерухомого майна який виконується в результаті зареєстрованих заяв всіх співвласників об’єктів нерухомого майна.

Встановлено умови, за наявності яких можливе припинення права на частку у спільному майні, а саме:

1) частка є незначною і не може бути виділена в натурі;

2) річ є неподільною;

3) спільне володіння і користування майном є неможливим;

4) таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім’ї (ст. 365 ЦК).

Наверх ↑