Відмова власника землі від поновлення договору оренди після його закінчення

Версія для друкуВерсія для друку

Відмова власника землі від поновлення договору оренди після його закінчення

Частиною 4 ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Відповідно до ч. 1-5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа - повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
Виходячи з приписів ст. 319 та 626 Цивільного кодексу України, реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена ч. 1 ст. 33 Закону України «Про оренду землі», можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.
У разі поновлення договору оренди землі, умови договору можуть бути змінені за згодою сторін з укладенням додаткової угоди. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати чи інших істотних умов договору, які передбачені ст. 15 Закону України «Про оренду землі»,  переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Частиною  6 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» передбачена інша підстава поновлення договору оренди: у тому разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
У випадку направлення орендарем листа - повідомлення про намір поновити договір в термін, визначений договором (як правило, не пізніше, ніж за місяць до закінчення договору), і у випадку, якщо орендар не направляв такого листа чи направив його після закінчення дії договору, орендодавець при не бажанні поновлювати договір оренди земельної ділянки (паю) повинен обов’язково направити відповідний лист-повідомлення орендарю в місячний термін від дати закінчення договору.

Машівське бюро правової допомоги

Наверх ↑