Порядок відведення земельних ділянок учасникам АТО

Версія для друкуВерсія для друку

Для учасників бойових дій на законодавчому рівні забезпечено ряд пільг та гарантій зокрема, це стосується й надання земельних ділянок.  Відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України передбачено загальний порядок надання у власність земельних ділянок. Для громадян України земельні ділянки можуть бути надані  у власність у межах норм безоплатної приватизації, які визначені статтею 121 Земельного кодексу України, а саме:

·         для ведення садівництва – не більше 0,12 га;

·         для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 га;

·         для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в містах – не більше 0,10 га;

·         для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 га.

 

Відповідно до положень ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.         

З метою отримання земельної ділянки у власність громадянин – учасник бойових дій звертається з клопотанням до:

·         відповідного Головного управління Держгеокадастру в області за місцем розташування земельної ділянки, якщо бажана земельна ділянка належить до земель сільськогосподарського призначення державної власності;

·         відповідної сільської, селищної чи міської ради, якщо бажана земельна ділянка належить до земель комунальної власності чи знаходиться в межах населеного пункту;

·         відповідної районної державної адміністрації, якщо бажана земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту та не відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності та необхідна для індивідуального дачного будівництва.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, розглядає клопотання в місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову.

В подальшому громадянин має звернутись до державного кадастрового реєстратора за місцем розташування земельної ділянки із заявою про проведення державної реєстрації земельної ділянки та подати погоджений проект землеустрою відповідної земельної ділянки.

Згідно з ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України протягом 14 днів відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

 

Порядок здійснення державної реєстрації земельної ділянки закріплений пунктами 107 –  Порядку ведення Державного земельного кадастру, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051.

        Відповідно до ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформляється відповідно до Закону України «Про Державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».

 

Машівське бюро правової допомоги 

Наверх ↑