Чи припиняється договір оренди земельної ділянки в разі смерті орендодавця?

Версія для друкуВерсія для друку

Чи припиняється договір оренди земельної ділянки в разі смерті орендодавця?

      Основним документом, який регулює відносини між орендодавцем земельної ділянки і орендарем, є договір оренди земельної ділянки.

Договір оренди земельної ділянки – це юридично оформлена у встановленому законом порядку двостороння угода про взаємні зобов’язання, відповідно до яких орендодавець за плату передає у володіння і користування земельну ділянку для господарського використання на обумовлений договором строк.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», іншими нормативно-правовими актами.

         Смерть орендодавця, за загальним правилом, не є підставою для припинення дії договору оренди, а також для його розірвання чи зміни його умов. Усі права та обов'язки орендодавця після його смерті переходять до його спадкоємця (спадкоємців), який (які) зобов'язаний (зобов'язані) продовжувати виконувати всі умови договору оренди землі (відповідно до ч.4 ст. 32 ЗУ «Про оренду землі»).

Зверніть увагу! Якщо договором оренди земельної ділянки не передбачено припинення договору у зв’язку із смертю власника земельної ділянки, то до зазначеного «спадкоємця» переходять права та обов’язки такого орендодавця, а договір оренди земельної ділянки не перериває своєї дії.

             Новий власник земельної ділянки повинен повідомити орендаря про себе протягом одного місяця з дня набуття права власності та вирішити всі питання, пов’язані з орендою. Новий власник може вимагати виплати орендної плати не більше ніж за останні 3 роки. У разі незгоди орендаря сплатити суму оренди в добровільному порядку, орендодавець має право звернутися до суду з позовом про стягнення орендної плати.

           Важливо! Незалежно від того, уклали чи не уклали сторони додаткову угоду до договору про внесення змін стосовно нового орендодавця, у момент оформлення своїх прав на землю до нового власника перейшли всі права та обов’язки попереднього власника за чинними договорами оренди землі (згідно ст.148-1 ЗК України).

             Якщо в договорі оренди відсутня умова про те, що перехід права власності на земельну ділянку є підставою для розірвання договору, то суд може розірвати такий договір за позовом спадкоємця, зокрема, якщо орендар не виконував чи порушував умови договору оренди, в тому числі під час життя спадкодавця, тобто у відносинах з попереднім орендодавцем.

Варто зазначити, що якщо договір оренди укладено після смерті орендодавця, то договір можна визнати недійсним у судовому порядку. Якщо даний договір оренди укладено до смерті орендодавця, тобто договір було укладено і підписано особисто власником земельної ділянки, а право оренди зареєстровано після його смерті, то такий договір вважається дійсним.

 

Наверх ↑