Чи припиняється договір оренди земельної ділянки у разі смерті орендодавця?

Версія для друкуВерсія для друку

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», іншими нормативно-правовими актами.
Основним документом, який регулює відносини між орендодавцем земельної ділянки і орендарем, є договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди земельної ділянки – це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За загальним правилом, смерть орендодавця не є підставою для припинення дії договору оренди, а також для його розірвання чи зміни його умов. (ч.4 ст. 32 ЗУ «Про оренду землі»).
Якщо договором оренди земельної ділянки не передбачено припинення договору у зв’язку із смертю власника земельної ділянки, то до зазначеного «спадкоємця» переходять права та обов’язки такого орендодавця, а договір оренди земельної ділянки не перериває своєї дії.
        Незалежно від того, уклали чи не уклали сторони додаткову угоду до договору про внесення змін стосовно нового орендодавця, у момент оформлення своїх прав на землю до нового власника перейшли всі права та обов’язки попереднього власника за чинними договорами оренди землі (згідно ст.148-1 Земельного Кодексу України).
Відповідно до статті 33 ЗУ «Про оренду землі», новий власник земельної ділянки повинен повідомити орендаря про свій статус протягом одного місяця з дня набуття права власності (оформлення належним чином прав на земельну ділянку).
У повідомленні обов’язково зазначаються (ч. 3 ст. 148-1 ЗК України):
- кадастровий номер (за наявності), місце розташування та площа ділянки; найменування нового власника (для юридичних осіб) та П. І. Б. (для фізичних осіб);
- місце проживання або знаходження нового власника, його поштова адреса;
- платіжні реквізити.
       Згідно положень статті 32 ЗУ «Про оренду землі», якщо в договорі оренди відсутня умова про те, що перехід права власності на земельну ділянку є підставою для розірвання договору, то суд може розірвати такий договір за позовом спадкоємця, зокрема, якщо орендар не виконував чи порушував умови договору оренди, в тому числі під час життя спадкодавця, тобто у відносинах з попереднім орендодавцем.
        Якщо договір оренди укладено після смерті орендодавця, то договір можна визнати недійсним у судовому порядку. Якщо даний договір оренди укладено до смерті орендодавця, тобто договір було укладено і підписано особисто власником земельної ділянки, а право оренди зареєстровано після його смерті, то такий договір вважається дійсним.
Позовна заява про розірвання договору оренди, а також про визнання договору оренди недійсним подається за місцем знаходження земельної ділянки.
Згідно статті 4 Закону України «Про судовий збір», за подання вказаних позовів потрібно сплатити судовий збір - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
 

Машівське бюро правової допомоги              
 

Наверх ↑