Безпеці виробництва – постійну увагу!

Версія для друкуВерсія для друку

БЕЗПЕЦІ  ВИРОБНИЦТВА – ПОСТІЙНУ УВАГУ!

Тривають польові роботи на аграрних підприємствах. Наближається до завершення збирання ранніх зернових і майже одночасно розпочинається посів озимих культур. Це є специфікою сільськогосподарської галузі, яка за кількістю нещасних випадків з року в рік стабільно посідає 3-4 місце.

Складність і особливість цього виробництва полягає в сезонності виконання робіт у рослинництві, певній циклічності у тваринництві, в експлуатації застарілих засобів механізації без належних засобів безпеки, а у багатьох випадках – у недостатньому рівні кваліфікації працівників. Ці та інші обставини характеризують сільське господарство як галузь, де умови праці потребують належної уваги, подальшого поліпшення та постійної модернізації.

Сьогоднішні технології виконання посівних робіт передбачають використання мінеральних добрив, протруювачів насіння та інших пестицидів, без яких неможливо отримати високі врожаї зернових культур. Для шкідливих хімічних речовин встановлено гранично допустимі концентрації у повітрі робочої зони і в атмосферному повітрі. Гранично допустимі концентрації шкідливих речовин у повітрі робочої зони – це такі концентрації, які при щоденній восьмигодинній дії на працюючих протягом усього робочого стажу не викликають у них захворювань або відхилень у стані здоров’я, що виявляються сучасними обстеженнями, безпосередньо у процесі виконання робіт чи через певний час.

Безумовно, працівники, які отримали як професійні захворювання, так і виробничі травми, соціально захищені та мають право на страхові виплати відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», але за дотриманням санітарно-гігієнічних правил повинен стежити власник підприємства.

Суворе дотримання гранично допустимих концентрацій хімічних речовин у повітрі робочої зони, а також рівнів шуму та вібрації інших шкідливих для здоров’я чинників дає змогу уникнути випадків професійних захворювань серед працівників сільського господарства.

Аналізуючи стан виробничого травматизму за минулі роки, працівники Полтавського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області прийшли до висновку, що найбільш травмонебезпечною галуззю за останні 7 років була і залишається сільськогосподарська. Хоча за І півріччя поточного року кількість зареєстрованих випадків травмування працівників на аграрному виробництві зменшилася, але необхідно пам’ятати, що найбільш травмонебезпечними у минулому році були серпень та вересень під час проведення збирання кормових та пізніх зернових культур. Керівники підприємств, фермери повинні постійно дбати про знешкодження небезпечних ризиків, які можуть виникнути в період збирання врожаю 2019 року.

Під час виконання збиральних робіт власники підприємств забезпечують не тільки технічні, але й організаційні заходи.

Вибираючи спосіб збирання зернових, зернобобових, олійних та круп’яних культур, перевагу слід надавати технологіям, які мають вищу надійність і безпеку технологічного процесу.

Запасні ножі збиральних машин необхідно зберігати в дерев’яних чохлах на польовому стані. Як виняток, допускається зберігання запасного ножа на жатці в безпечному місці та захищеному стані.

Під час роботи в полі і руху по дорогах нікому крім комбайнера не дозволяється бути на зернозбиральному комбайні.

Не дозволяється перебування людей у кузові автомашин або тракторного причепа при заповненні їх зерном, а також при транспортуванні продукту до місця складування.

Для зниження негативної дії низькочастотних коливань (вібрації) машин на організм комбайнера й поліпшення технологічних показників напрям косовиці повинен співпадати з напрямком оранки і бути впоперек або під кутом до напрямку посіву.

Комбайн слід забезпечити дерев’яними лопатами для проштовхування завислого зерна в бункерах до вивантажувального шнека.

Під час переїздів вивантажувальні шнеки та інші робочі органи збиральних машин повинні бути переведені в транспортне положення. Дистанція між машинами має бути при переїздах не менше 50 м.

Для поточного та капітального ремонту трактора його потрібно доставити до відповідної майстерні, щоб забезпечити можливість висококласного обслуговування з доступом до усіх видів сучасної ремонтної техніки. Перш ніж почати роботу, необхідно провести діагностування.

У деяких випадках збирання зернових відбувається з одночасним подрібненням і збиранням соломи та полови в причепні транспортні засоби. Під час цього процесу потрібно забезпечити:

-          обладнання зернозбиральних комбайнів і транспортних засобів автоматичною зчіпкою, яка дозволяє здійснювати від’єднання наповненого причепа і приєднання порожнього під час руху агрегата без участі допоміжних працівників;

-          погодження траєкторії та швидкостей руху трактора й комбайна під час заміни причепа на ходу.

Ще застосовується технологія заготівлі сіна чи соломи методом скиртування. Забезпечення безпеки під час скиртування сіна чи соломи також має свої особливості:

-         кількість скиртоправів, що одночасно перебувають на скирті, не повинна перевищувати шість осіб із розміщенням не ближче, ніж півтора метра від краю скирти;

-         при досягненні висоти скирти двох метрів навколо неї необхідно вистелити шар соломи завширшки 2 м і заввишки 1 м (для пом’якшення удару в разі падіння працівника зі скирти);

-         скиртоправ не повинен залишатися на скирті під час перерви;

-         не дозволяється використовувати скиртоклад для підйому на скирту та спуску з неї людей;

-         при завершенні формування скирти на ній можуть залишитися не більше двох скиртоправів;

-         скиртоправи не повинні бути ближче 3 метрів від грабельної решітки під час подавання соломи (сіна) на скирту;

-         при підніманні й спуску працівників зі скирти необхідно застосовувати приставні або мотузчані драбини, які у верхній частині повинні кріпитися страхувальними мотузками, з’єднаними з металевим стержнем, введеним перпендикулярно до верхньої площини у нижню частину скирти зі зворотного боку на глибину не менше одного метра.

Усі ці вимоги нормативно-правових актів відомі, але не буде зайвим ще раз звернути увагу працівників, що невиконання правил може призвести до непоправних наслідків. Керівникам підприємств потрібно слідкувати за усуненням наявних порушень і з усією відповідальністю поставитися до безпеки працівників на жнивах. Адже головною метою жнив є не тільки своєчасність та якість збирання врожаю, а й збереження життя та здоров’я людей, які працюють у полі.

Звертаємося до всіх, хто буде працювати на жнивному полі! Бережіть своє життя і здоров’я, тільки виконання вимог охорони праці, належна організація робіт дадуть змогу провести збирання зернових без травм і аварій.

 

Начальник Полтавського відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

у Полтавській області

В. Артамонов

Наверх ↑